15oC Αθήνα

“Βασίλισσα” Οσάκα στο Πεκίνο! “Λύγισε” σε… γιγαντομαχία την Μπάρτι – videos

ΦΩΤΟ intime

Τα δύο τελευταία No1 του κόσμου στις γυναίκες “μονομάχησαν” στον τελικό του China Open, με τη Ναόμι Οσάκα να παίρνει τη νίκη και τον τίτλο επί της Μπάρτι, την οποία και “λύγισε” με ανατροπή 2-1 στον τελικό.

Σε μία “γιγαντομαχία” στο τελικό των γυναικών στον Πεκίνο, Μπάρτι και Οσάκα επιβεβαίωσαν ότι αποτελούν δύο από τις καλύτερες παίκτριες των τελευταίων ετών, προσφέροντας ένα συγκλονιστικό ματς τίτλου.

Η Γιαπωνέζα ήταν αυτή που κατέκτησε τελικά το τρόπαιο, επικρατώντας με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 2-6). Το Νο4 του κόσμου αυτή τη στιγμή βρέθηκε πίσω στο σκορ στον αγώνα με την πρώτη της παγκόσμιας κατάταξης, χάνοντας το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ όμως ξεκίνησε πιο δυνατά και με μπρέικ από νωρίς, ισοφάρισε εύκολα το ματς. Με την ψυχολογία υπέρ της, ξεκίνησε με μπρέικ και το τρίτο σετ και στη συνέχεια ήταν ασταμάτητη, φθάνοντας άνετα στη νίκη.