Σάββατο, 27 Απρ.

Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 63-76: Πρώτο διπλό στη φετινή Euroleague

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή Euroleague πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός. Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πέρασε αλώβητη από τη Γαλλία, επικρατώντας της Βιλερμπάν με 76-63 για την 26η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε με διαφορά την πιο μεστή εμφάνιση του μακριά από το ΟΑΚΑ τη φετινή σεζόν, ευτύχησε να έχει αρκετούς παίκτες σε μεγάλη μέρα και με όπλο την άμυνα του στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε τη Βιλερμπάν, η οποία έπαθε μπλακ άουτ στην τέταρτη περίοδο.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Παπαγιάννης, Γουάιτ και Νέντοβιτς. Ο Έλληνας σέντερ είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Αμερικανός φόργουορντ σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ ο Σέρβος γκαρντ μέτρησε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Στέφαν Γιόβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ δείχνει πως βρίσκει τα πατήματα του, μετρώντας 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Το κυριότερο, όμως, ήταν ότι έδωσε ηρεμία στο πράσινο παιχνίδι, οργανώνοντας άψογα τους συμπαίκτες του.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Οσετκόφσκι με 18 πόντους (4/4 τρίποντα), ενώ ελάχιστα αγωνίστηκε ο Κώστας Αντετοκούνμπο.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά, διατηρώντας το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Κατάφερε, μάλιστα, να ξεφύγει με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (32-46).

Η Βιλερμπάν έκανε την αντεπίθεση της στο δεύτερο μέρος, ενώ κατάφερε να μειώσει ακόμα και στο δίποντο (57-59) στην τέταρτη περίοδο.

Κάπου εκεί, όμως, ο Παναθηναϊκός επιστράτευσε την άμυνα του, έδεσε “κόμπο” τους Γάλλους, πήρε εκ νέου διαφορά ασφαλείας με πρωταγωνιστή τον Οκάρο Γουάιτ κι έφτασε δίχως άγχος στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Γουεμπανιαμά 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 10 (4/11 σουτ, 7 ασίστ), Καχούντι, Νάιτ 4 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρισασέ, Γκιστ 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές), Φαλ 5 (9 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 18 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάιτι 10 (2), Στράζελ 2, Αντετοκούνμπο.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 4 (2/8 σουτ, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (6/8 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, Κασελάκης (0/4 σουτ), Γουάιτ 19 (6/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Νέντοβιτς 18 (3/8 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ-Ρος 5 (2/7 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 19/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 4/6 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/41 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 4/4 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 9 λάθη.