Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 82-86: Νίκη στη Γαλλία για την 29η αγωνιστική της Euroleague πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Ευρώπη, επικρατώντας με 86-82 στην έδρα της Βιλερμπάν για την 29η αγωνιστική της Euroleague, και έφτιαξε την ψυχολογία του ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Basket League.

Παρά την απουσία του Γουόλτερς και τον τραυματισμό του Πονίτκα στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ήταν καλός στην άμυνα και βρήκε σκορ από όλους τους παίκτες στην επίθεση, με τους Λι και Μπέικον να έχουν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Οι “πράσινοι” βελτίωσαν έτσι το ρεκόρ τους στη Euroleague σε 10-19 και άφησαν πίσω τους στο 8-21 τη Βιλερμπάν, ξεφεύγοντας από την προτελευταία θέση της κατάταξης.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από όλους τους παίκτες, προηγήθηκε με 18-16, αλλά ένα σερί 10-2 της Βιλερμπάν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έφερε τους Γάλλους με προβάδισμα 26-20 στο 10′.

Η ομάδα του Σερέλη επέστρεψε όμως στη δεύτερη περίοδο, με Γκριγκόνις και Πονίτκα να “πυροβολούν” τη Βιλερμπάν και να επαναφέρουν τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ. Ο Πολωνός τραυματίστηκε και αποχώρησε στη συνέχεια, αλλά ο Γουίλιαμς πήρε τη… σκυτάλη και με σερί 10-3, οι “πράσινοι” έφθασαν και σε διψήφια διαφορά, πριν το 52-43 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βγάζει… λαγούς από το καπέλο του και με τους Τόμας και Λι να παίρνουν την… μπαγκέτα στην επίθεση, κράτησε σε απόσταση τη Βιλερμπάν, που προσπάθησε να αντιδράσει. Η γαλλική ομάδα κατάφερε να “μαζέψει” τη διαφορά, αλλά έμεινε στο -8 (70-62) στο 30′.

Όλα κρίθηκαν έτσι στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, όπου ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στην άμυνα, κράτησε τη Βιλερμπάν στους 9 πόντους για πάνω από ένα 7λεπτο και έφθασε στη νίκη, με τον Μπέικον να πετυχαίνει καθοριστικά σουτ και τον Λι να βγάζει την άμυνα του αγώνα, για το τελικό 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86.

Τα στατιστικά των παικτών

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1), Νουά 9 (1), Μποστ 7 (2/10 σουτ, 2/2 βολές), Καουντί 2, Ντιό 3 (1), Τάιους 7, Ντε Κολό 12 (7 ασίστ), Φαλ 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Λάιτι 8 (2), Ομπασόχαν 8, Πονς 6 (2).

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (1). Τόμας 7 (1/4 τρίποντα), Μπέικον 13 (5/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 7 (1), Γκριγκόνις 9 (3/6 τρίποντα), Μαντζούκας 9 (1), Γκουντάιτις 8 (5 ριμπάουντ).