Βίρτους Μπολόνια – Παναθηναϊκός 74-64: «Μπλακ άουτ» και νέα ήττα για την ομάδα του Ράντονιτς στη Euroleague

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός έκανε μεγάλη αντεπίθεση στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Βίρτους Μπολόνια για την 20η αγωνιστική της Euroleague, αλλά ένα απίθανο μπακ άουτ στο τέλος, τον οδήγησε στην ήττα με 74-64.

Παρότι βρέθηκε και στο -14, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με 57-55 στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε ένα απίστευτο 14-0 σερί της Βίρτους Μπολόνια, η οποία και εξασφάλισε έτσι τη νίκη. Ο Γουόλτερς με 15 πόντους και ο Πονίτκα με 13 πόντους και μεγάλα σουτ, ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Ράντονιτς, που είχε σε κακό βράδυ τον Μπέικον, ενώ ο Σενγκέλια με μία πληθωρική εμφάνιση ήταν ο MVP του αγώνα για τους Ιταλούς.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε γρήγορα εφτά πόντους, αλλά στη συνέχεια “κόλλησε” απίστευτα στην επίθεση και με 0/7 τρίποντα, είδε τη Βίρτους Μπολόνια να παίρνει προβάδισμα στο παιχνίδι και να φθάνει στο 18-11 του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Σενγκέλια να έχει 7 πόντους και 4 ασίστ σε αυτό το διάστημα.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ιταλική ομάδα να φθάνει και στο +14, αλλά τρία συνεχόμενα τρίποντα των “πράσινων” και ένα σερί 9-0, έφεραν ξανά τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ. Η Βίρτους αντέδρασε όμως και εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των παικτών του Ράντονιτς στην επίθεση, αύξησε ξανά το προβάδισμά της, για το 43-30 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τον Μπέικον στο ξεκίνημα και τον Παπαγιάννη στη συνέχεια και με καλές άμυνες κατάφερε να “μαζέψει” τη διαφορά. Οι “πράσινοι” είχαν την ευκαιρία μάλιστα δύο φορές να μειώσουν και στο καλάθι, αλλά ο Γκριγκόνις αστόχησε σε τρίποντο τη μία και έκανε λάθος στη δεύτερη. Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε έτσι το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 55-51 στο 30′.

Όλα κρίθηκαν πάντως στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ με δύο σερί τρίποντα του Πονίτκα (57-55), αλλά η Βίρτους Μπολόνια “απάντησε” με ένα απίστευτο 14-0 σερί και “καθάρισε” το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε έτσι την ήττα με 74-64 και “έπεσε” στο 7-13 στη Euroleague. Στο 9-11 η ιταλική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 43-30, 55-51, 74-64.

Τα στατιστικά των παικτών

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Παγιόλα, Μπακό 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 8 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Σενγκέλια 16 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Χάκετ 7 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίκι 1 (0/5 σουτ, 1/2 βολές), Οτζελέγιε 5, Τεόντοσιτς 12 (0/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ, 7 λάθη).

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτερς 15 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4/5 βολές), Λι 7 (1/6 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 10 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 8 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 λάθη), Πονίτκα 13 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη), Γκουντάιτις 2.