Euroleague, ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Παναθηναϊκός 97-77: Ηττήθηκε το Τριφύλλι από τους «καυτούς» Ρώσους

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός ήταν “άνευρος” στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας το εκμεταλλεύτηκε “πυροβολώντας” με εξαιρετικά ποσοστά από μακριά, για να πάρει τελικά μία εύκολη νίκη με σκορ 97-77.

Οι “πράσινοι” δεν βρήκαν ποτέ λύση στην άμυνά τους, αφού δεν “δούλεψε” αυτή τη φορά ούτε η ζώνη, με αποτέλεσμα να μην διεκδικήσει ουσιαστικά κάτι παραπάνω από το ματς στη Ρωσία. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη “ανέβηκε” έτσι στο 8-5 στη Euroleague, ενώ ο Παναθηναϊκός “έπεσε” στο 3-10.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε στο σκορ με 6-3, έχοντας και δύο χαμένες βολές με τον Μέικον. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας “απάντησε” όμως με τρίποντα, αφού με πρωταγωνιστή τον Σβεντ είχε 5/5 στη συνέχεια και πήρε γρήγορα το προβάδισμα, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 31-22, παρότι οι “πράσινοι” βρήκαν σκορ κυρίως με τον Οκάρο Γουάιτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η είσοδος του Νέντοβιτς έδωσε “ώθηση” στο Τριφύλλι, με τον Σέρβο να φθάνει γρήγορα τους 10 πόντους, αλλά οι Ρώσοι συνέχισαν να “πυροβολούν” από μακριά με εκπληκτικά ποσοστά. Έκλεισαν μάλιστα το πρώτο ημίχρονο με 9/13, γεγονός που τους επέτρεψε να “εκτοξεύσουν” τη διαφορά στο +15 (53-38).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα γρήγορο σερί 8-0 “καθάρισε” οριστικά την αναμέτρηση, αυξάνοντας τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους. Ο Αντόνοφ αποτέλεσε νέο πρόβλημα για το Τριφύλλι και έφθασε τους 14 πόντους με 3/3 τρίποντα, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 75-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός “έτρεψε” ένα σερί 9-2 και μείωσε στους 14 πόντους, αλλά η ρωσική ομάδα αντέδρασε και πάλι με τρίποντα, αλλά και τον Μιλουτίνοφ να δίνει λύσεις μέσα στη ρακέτα, για να διατηρήσει την απόστασή τους από τους “πράσινους” στο ματς. Το τελικό 97-77 δείχνει έτσι και την εικόνα του αγώνα στη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 31-22, 53-38, 75-54, 97-77.

Τα στατιστικά των παικτών

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 11 (2), Μπολομπόι 9 (7 ριμπάουντ), Κομένκο, Ούχοφ 6 (2), Ίβλεφ, Αντόνοφ 16 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Κλάιμπερν 16 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλουτίνοβ 9 (4/10 δίποντα, 1/1 βολή, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Φαρίντ 2, Γκριγκόνις 9 (1), Κουρμπάνοφ 2, Σβεντ 17 (5/8 τρίποντα, 13 ασίστ).

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 2 (1/8 σουτ), Μέικον 3 (1/6 σουτ, 1/3 βολές, 8 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (6/9 δίποντ, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης (0/2 τρίποντα), Κασελάκης, Γουάιτ 19 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 14 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Έβανς 15 (6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 10 (1).