25oC Αθήνα

La Liga, Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα 1-3: Διπλό με χαρακτήρα από τους «μπλαουγκράνα»

Η Μπαρτσελόνα πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Βιγιαρεάλ για την 15η αγωνιστική της La Liga και πλησίασε στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League, με τον Τσάβι να δείχνει πως «συμμαζεύει» το… χάος που βρήκε σίγα σιγά.

Οι Καταλανοί πέρασαν νικηφόρα με 3-1 από την πολύ δύσκολη έδρα της Βιγιαρεάλ, κάνοντας όνειρα για το μέλλον, αφού οι δύο συνεχείς νίκες (είχε προηγηθεί το 1-0 με την Εσπανιόλ) έφεραν έξι γρήγορους βαθμούς, που είναι προϋπόθεση πρώτα απ΄ όλα για την ανάταση μιας ψυχολογίας που ήταν στα… τάρταρα επί ημερών Κούμαν.

Οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στους 23 βαθμούς (έχουν και παιχνίδι λιγότερο), αλλά σημασία έχει ο τρόπος που έφτασαν στην αποψινή νίκη, σε ένα παιχνίδι που τα πάντα έγιναν στο 2ο ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ με τον Ντε Γιονγκ στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, για να δεχθεί την ισοφάριση από τον Τσουκβέζε στο 76΄.

Και όμως, κατά τρόπο ασυνήθιστο για τα μέχρι πρότινος δεδομένα τους οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και απάντησαν με άλλα δύο γκολ, του Ντεπάι στο 88΄ και του Κουτίνιο με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, φτάνοντας σε μια νίκη που έδειξε πάνω απ΄ όλα χαρακτήρα.

Στα ματς που διεξήχθησαν νωρίτερα η Μαγιόρκα και η Χετάφε έμειναν στο 0-0 στο τέταρτο χρονικά παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής της LaLiga, όμως προσέφεραν θέαμα στους 8.635 θεατές που έδωσαν το «παρών» στο «Visit Mallorca Estadi», μετρώντας συνολικά 18 τελικές στον αγώνα. Ωστόσο, ο Ρέινα από τη μια και ο Σόρια από την άλλη, κατέβασαν… ρολά και οι δύο ομάδες «βολεύτηκαν» με το βαθμό της ισοπαλίας.