Κυριακή, 5 Μαΐ

ΤΕΛΙΚΟ: Παρί – Ολυμπιακός 2-1

ΦΩΤΟ REUTERS.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πάρει την ισοπαλία από την Παρί αν και ισοφάρισε στο 80′ και είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 46′, αφού ο Καβάνι στο 90′ “εκτέλεσε” τον Ρομπέρτο.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΙ. Ο Καβάνι έφυγε στην πλάτη της άμυνας και νίκησε τον Ρομπέρτο.

Στο 90′ η Μπενφίκα βάζει γκολ με τον Ροντρίγκο και είναι μπροστά στο σκορ με 3-2 κόντρα στην Άντερλεχτ.

87′ Κίτρινη στον Καβάνι.

86′ Ο Λούκας στη θέση του Ματουιντί.

Ο Μήτρογλου επέστρεψε.

Ο Μήτρογλου ακόμη είναι εκτός αλλα φαίνεται ότι θα επιστρέψει.

82′ Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη που χάνει το επόμενο ματς με την Άντερλεχτ.

80′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Από το κόρνερ ο Μανωλάς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Τσόρι, ο Σιρίγκου έδιωξε αλλά ο Μανωλάς ήταν εκεί και σκόραρε. Ο Ντομίνγκες ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Μήτρογλου είναι τραυματίας εκτός γηπέδου.

79′ Ο Μαρκίνιος στη θέση του Ιμπραϊμοβιτς.

Στο 77′ Άντερλεχτ – Μπενφίκα 2-2 με τον Μπρούνο να ισοφαρίζει για τους Βέλγους.

77′ Ο Σαβιόλα στη θέση του Κάμπελ.

74′ Ο Ματουιντί μπήκε στην περιοχή πήρε όλες τις κόντρες αλλά ο Ρομπέρτο κατάφερε να διώξει.

72′ Κι άλλη μεγάλη επέμβαση από τον Ρομπέρτο. Ο Ραμπιό έκανε πολύ ωραίο σουτ αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας ήταν και πάλι σε ετοιμότητα.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Βάις.

67′ Κίτρινες κάρτες στους Φαν Ντερ Βιλ, Ματουιντί και Τσόρι.

61′ Δυνατό σουτ του Ιμπραϊμοβιτς που έφυγε άουτ.

57′ O Ντομίνγκες στη θέση του Σαλίνο. Ο Μανιάτης θα πάει στο δεξί άκρο της άμυνας.

Στο 52′ ο Μ’Μπεμπά με αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα στην Μπενφίκα (1-2).

52′ Τρομερό φάουλ του Ιμπραϊμοβιτς με τον Ρομπέρτο να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

ΦΩΤΟ REUTERS

50′ Ο Ραμπιό στη θέση του Λαβέτσι.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά.

46′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΙ. Ο Βεράτι είδε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Ολυμπιακός έχει αριθμητικό πλεονέκτημα.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Ο Βάις στη θέση του Μπονγκ.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ο Ολυμπιακός είδε την Παρί να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Το γκολ του Ιμπραϊμοβιτς στο 7′ πάγωσε τους ερυθρόλευκους οι οποίοι από εκεί και μετά στάθηκαν εξαιρετικά και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει στην ισοφάριση αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Σιρίγκου νίκησε τον Μήτρογλου.

45′ Σουτ του Λαβέτσι με το αριστερί πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ρομπέρτο.

Ημίχρονο στο Άντερλεχτ – Μπενφίκα 1-1.

40′ Ευκαιρία για την Παρί. Ο Καβάνι από καλή θέση έκανε το σουτ αλλά ο Ρομπέρτο έδιωξε με το ένα χέρι.

Το Άντερλεχτ – Μπενφίκα έγινε 1-1 στο 34′ με γκολ του Μάτιτς.

37′ Κεφαλιά του Κάμπελ που έφυγε άουτ.

36′ Ο Μήτρογλου βρέθηκε στην περιοχή, ο Τιάγκο Σίλβα τον μάρκαρε και ο παίκτης του Ολυμπιακού βρέθηκε στο χορτάρι χωρίς πάντως να φαίνεται να υπάρχει κάτι.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μήτρογλου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό και ο Σιρίγκου απέκρουσε. Ο Σάμαρης έχει επιστρέψει και δείχνει να είναι καλά.

32′ Έχει τραυατιστεί ο Σάμαρης και ο Εντινγκά κάνει ζέσταμα.

31′ Σημαντική ευκαιρία για την Παρί. Ο Μάξουελ έκανε το γύρισμα αλλά κανείς παίκτης των Γάλλων δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας.

29′ Κίτρινη κάρτα στον Βεράτι.

26′ Μακρινό σουτ του Μήτρογλου που πέρασε έξω από την εστία του Σιρίγκου.

Στο 18′ η Άντερλεχτ άνοιξε το σκορ με τον Μ’Μπεμπα κόντρα στην Μπενφίκα.

12′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κάμπελ με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Μήτρογλου ο οποίος έκανε το πλασέ στην κίνηση αλλά ο Σιρίγκου έπεσε στη γωνία του και κράτησε το μηδέν.

7′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΙ. Ο Φαν Ντερ Βιλ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ιμπραϊμοβιτς δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 8ο φετινό του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ στην 100η του συμμετοχή στη διοργάνωση.

5′ Η πρώτη επίσκεψη του Ολυμπιακού στην περιοχή του Σιρίγκου. Ο Μανιάτης πάσαρε στον Μήτρογλου αλλά ο διεθνής επιθετικός προσπάθησε από πολύ δύσκολη θέση να σημαδέψει εστία και αστόχησε.

1′ Ο Φαν Ντερ Βιλ έκανε επικίνδυνη σέντρα και ο Ρομπέρτο έδιωξε με γροθιές.

Σέντρα στον αγώνα

Παρί (Λοράν Μπλαν): Σίριγκου, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ, Μάξουελ, Φαν Ντερ Βιλ, Τιάγκο Μότα, Ματουιντί (86′ Λούκας), Βεράτι, Καβάνι, Λαβέτσι (50′ Ραμπιό), Ιμπραϊμοβιτς (79′ Μαρκίνιος).

Ολυμπιακός (Μίτσελ)
: Ρομπέρτο, Σαλίνο (57′ Ντομίνγκες), Μανωλάς, Σιόβας, Μπονγκ (46′ Βάις), Μανιάτης, Σάμαρης, Φουστέρ, Κάμπελ (77′ Σαβιόλα), Χολέμπας, Μήτρογλου.

Η Παρί είναι η μοναδική ομάδα που τη φετινή σεζόν έχει νικήσει τον Ολυμπιακό και οι ερυθρόλευκοι θέλουν να δείξουνε στους… δισεκατομμυριούχος ιδιοκτήτες των Γάλλων ότι το πρώτο ματς δεν ήταν αντιπροσωπευτικό της διαφοράς των δύο ομάδων.

Οι Γάλλοι δεν είναι αδιάφοροι αφού θέλουν την πρωτιά και αυτή θα έρθει με θετικό αποτέλεσμα στο σημερινό παιχνίδι. Την ίδια ώρα θα ξεκινήσει και το ματς της Άντερλεχτ με την Μπενφίκα.