Παρασκευή, 29 Μαρ.

Κύπελλο Αγγλίας: Προκρίσεις με ανατροπές για Λίβερπουλ, Τότεναμ και γενική επικράτηση των φαβορί

Προκρίσεις στη φάση των «32» του Κυπέλλου Αγγλίας για τα φαβορί με Λίβερπουλ και Τότεναμ να ανατρέπουν την εις βάρος τους κατάσταση και τον Ντανιέλ Ποντένσε να επιδίδεται σε… σόου για τη Γουλβς.

Λίβερπουλ και Τότεναμ βρέθηκαν να χάνουν εντός έδρας από τις Σριούσμπερι και Μόρκαμ, ωστόσο, «απάντησαν» με 4 και 3 γκολ αντίστοιχα, για να πάρουν οι μεν «κόκκινοι» την πρόκριση για τους «32» του Κυπέλλου με 4-1, οι δε «πετεινοί» με 3-1.

Η Σριούσμπερι… πάγωσε το «Άνφιλντ» στο 27ο λεπτό με τον Ούντο, αλλά η Λίβερπουλ έκανε την ανατροπή πριν καν βγει το ημίχρονο με τον Γκόρντον να ισοφαρίζει στο 34’ με ωραίο πλασέ και τον Φαμπίνιο να γράφει το 2-1 με πέναλτι στο 44’. Φιρμίνο στο 79’ να σκοράρει με τακουνάκι και ο Φαμπίνιο στις καθυστερήσεις μετά από ασίστ του Τσιμίκα που πέρασε ως αλλαγή στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για το 4-1.

Η Μορκάμ προηγήθηκε στο 33ο λεπτό με τον Ο’Κόνορ, με τον Γουινκς να ισοφαρίζει στο 74’ με τρομερή εκτέλεση φάουλ για την Τότεναμ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μόουρα έκανε την ανατροπή, για να έρθει ο Κέιν στο 88’ να γράψει το 3-1.

Αντίθετα, οι δύο Έλληνες που αγωνίζονται στη Νόριτς, Χρήστος Τζόλης και Δημήτρης Γιαννούλης, ξεκίνησαν στην ενδεκάδα των «καναρινιών», αλλά αντικαταστάθηκαν με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Η ουραγός της Premier League, πάντως, πήρε την πρόκριση στην έδρα της Τσάρλτον με 1-0.

Στο Κύπελλο συνεχίζει και η Γουέστ Χαμ, η οποία νίκησε με 2-0 την Λιντς, ενώ κανένα πρόβλημα δε συνάντησε απέναντι στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ η Γουλβς που με πρωταγωνιστή τον Ντανιέλ Ποντένσε που πέτυχε δύο τέρματα νίκησε 3-0.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της φάσης των «64» στο Κύπελλο Αγγλίας