Λεβάντε – Βαλένθια 3-4: Τρομερή ανατροπή για τις «νυχτερίδες»

ΑΠΕ

Η Βαλένθια έμεινε… ζωντανή στο κυνήγι μιας ευρωπαϊκή θέσης, παίρνοντας δύσκολη νίκη -με ανατροπή- στην έδρα ουραγού Λεβάντε (4-3), στο ματς που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστική της La Liga. Δυο γκολ ο Σολέρ.

Η Λεβαντε έχασε πέναλτι το 21′ με τον Καμπάνια, αλλά έφτασε στο 2-0 του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στην Βαλένθια με τα γκολ των Καμπάνια (21′) και Μάτρι (24′).

Οι “νυχτερίδες” όμως ξεκίνησαν την ανατροπή του σκορ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (44′) με το τέρμα του Γκουέδες και κάνει το 2-1 ενώ έφτασαν στην εντυπωσιακή νίκη με τα γκολ των Σολέρ (50′, 72′) και Γκούντες (85′). Ο Μπάρντι (90+2) έδωσε ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να έχουμε αλλαγή του “τρίποντου”, με το σκορ να μένει στο 4-3 υπέρ των φιλοξενούμενων..

Με τη νίκη τη αυτή, η Βαλένθια “άγγιξε” τις ευρωπαϊκές θέσεις, φτάνοντας τους 28 βαθμού (στο -1 από την 6η θέση και την Ρεάλ Σοσιεδάδ) ενώ η Λεβάνγε έμεινε στον… πάτο του βαθμολογικού πίνακα της La Liga και τους 8 βαθμούς.