Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 3-1 και Τότεναμ – Λιντς 4-3 για την Premier League

Η Λίβερπουλ θα πάει με… ηρεμία στη διακοπή για το Μουντιάλ 2022. Με τον τιμωρημένο, Γιούργκεν Κλοπ στην εξέδρα, οι “ρεντς” είδαν τη Σαουθάμπτον να τους ισοφαρίζει, για να επικρατήσουν τελικά με 3-1 – Η Τότεναμ νίκησε με δυσκολία και ανατροπή εντός έδρας την Λιντς με το εντυπωσιακό 4-3.

Με δύο γκολ του Ντάρβιν Νούνιες η Λίβερπουλ “λύγισε” την αντίσταση της Σαουθάμπτον και πήρε τη νίκη με 3-1 στο «Ανφιλντ», για την 16η αγωνιστική της Premier League, την τελευταία πριν από τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω της διεξαγωγής του Μουντιάλ στο Κατάρ.

Την ίδια στιγμή η Τότεναμ -μετά από συναρπαστικό ματς και πρωταγωνιστή τον Μπεντακούρ, που πέτυχε δύο γκολ σε τρία λεπτά- κατάφερε τελικά να επικρατήσει της Λιντς με 4-3.

Η Λιντς άνοιξε το σκορ στο 10’ με τον Σάμερσβιλ, αλλά ένα τέταρτο αργότερα ο Κέιν έφερε το σκορ στα ίσα. Πριν βγει το ημίχρονο (43′) ο Ροντρίγκο Μορένο έδωσε και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ο Ντέιβις “απάντησε” για λογαριασμό της Τότεναμ στο 51’, με τον Μορένο να σκοράρει εκ νέου για το νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 76’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν διάθεση για να… παραδοθούν. Διότι ο Μπεντανκούρ φόρεσε την… κάπα του ήρωα και με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (81’-83’) χάρισε μια δύσκολη αλλά μεγάλης σημασίας νίκη στην Τότεναμ!

Επίσης, η Νότιγχαμ Φόρεστ πήρε βαθιά βαθμολογική “ανάσα” μετά την κρίσιμη νίκη στην έδρα της με 1-0 επί της Κρίσταλ Πάλας. Σε ματς που έγινε πιο νωρίς, η Μάντσεστερ Σίτι γνώρισε την πρώτη της φετινή εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα.