Σεβίλλη – Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 με «επική» ανατροπή τίτλου για τους «μερένγκες»

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε απίθανο διπλό με ανατροπή, μέσα στην έδρα της δεύτερης της βαθμολογίας, Σεβίλλης και με το 3-2, “αγκάλιασε” τον τίτλο του πρωταθλητή στην Ισπανία.

Οι “μερένγκες” βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και το 83ο λεπτό του αγώνα, αλλά κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το ματς και να πανηγυρίσουν μία πολύ σημαντική νίκη, στη “μάχη” για την κορυφή της “La Liga”.

Ράκιτιτς και Λαμέλα είχαν δώσει σημαντικό προβάδισμα στους γηπεδούχος από το πρώτο 25λεπτο, αλλά ο Ροντρίγκο μείωσε με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ο Νάτσο ισοφάρισε λίγο πριν το φινάλε, δίνοντας την ευκαιρία στον Μπενζεμά να κρίνει ένα ακόμη παιχνίδι υπέρ της “Βασίλισσας” φέτος, σκοράροντας στις καθυστερήσεις.

Η Ρεάλ Μαδρίτης αύξησε έτσι τη διαφορά της από τη Σεβίλλη στους 15 βαθμούς, όση είναι και η απόστασή της από την Μπαρτσελόνα, η οποία έχει πάντως και δύο παιχνίδια λιγότερα.