Κυριακή, 5 Μαΐ

Βαθμολογία Euroleague: Στην 4η θέση ξανά ο Ολυμπιακός που άνοιξε το «δώρο» της Άλμπα

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ζενίτ στη Γερμανία από την Άλμπα Βερολίνου και με τη νίκη του επί της Εφές Αναντολού ανέβηκε ξανά στην 4η θέση της βαθμολογίας της Euroleague, όπου ισοβαθμεί με τους Ρώσους. Μεγάλο πλήγμα για την Μονακό που ηττήθηκε στην έδρα της από την ουραγό Ζαλγκίρις και έχασε σημαντικό έδαφος στη «μάχη» για την οκτάδα.

Ολυμπιακός, Αρμάνι Μιλάνο και Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν οι κερδισμένοι της βραδιάς στη Euroleague, καθώς οι νίκες τους συνδυάστηκαν με ήττες των άμεσων ανταγωνιστών τους για την οκτάδα ή την τετράδα όπως στην περίπτωση των Πειραιωτών.

Η Άλμπα… σόκαρε τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο Βερολίνο, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα. Οι Γερμανοί επικράτησαν με 76-67 των Ρώσων, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 8-16 και υποχρεώνοντας την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στην ένατη ήττα της σε 23 αγώνες, αποκτώντας «συγκάτοικο» τον Ολυμπιακό στην τέταρτη θέση.

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν περιόρισε τη Ζενίτ στους 33 πόντους, απλοποίησε το έργο της Άλμπα, η οποία σήκωσε κεφάλι στο σκορ στην τρίτη περίοδο και δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε του αγώνα. Κορυφαίος και μοναδικός διψήφιος των νικητών ο Μάοντο Λο με 15 πόντους, ενώ από τη Ζενίτ πάλεψαν οι Μπίλι Μπάρον και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, οι οποίοι σημείωσαν από 18 πόντους.

Η Μακάμπι μπήκε και πάλι «ζεστά» στο «κυνήγι» της οκτάδας, μετά τη σπουδαία νίκη της με 84-75 επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και με ρεκόρ 11-12 απέχει μία νίκη από την είσοδό της στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη, που παρατάχθηκε χωρίς τους Σενγκέλια, Κλάιμπερν, Βόιτμαν, υποχώρησε στην έκτη θέση με ρεκόρ 14-10.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν απέκτησε διαφορά ασφαλείας 21 πόντων (49-28 στο 20΄) και η επική παράσταση του Σκότι Γουίλμπεκιν (23π., 5/8τρ.), οδήγησε τη Μακάμπι σε μία τεράστια επιτυχία, που αναπτέρωσε τις ελπίδες της για την εξασφάλιση μίας θέσης στην οκτάδα.

Εκτός του Γουίλμπεκιν, πολύτιμος ήταν και ο Άντε Ζίζιτς με 14 πόντους, ενώ από την ΤΣΣΚΑ, που έδειξε σημάδια ζωής μόνο στην τέταρτη περίοδο, όταν όμως ήταν πλέον πολύ αργά, ξεχώρισε ο Ιφε Λούντμπεργκ με 17 πόντους.

Αμετακίνητη στην τρίτη θέση της κατάταξης στη Euroleague με ρεκόρ 17-7, παρέμεινε η Αρμάνι, μετά την άνετη νίκη της με 89-78 επί της Μπασκόνια στο Μιλάνο.

Η άμυνα του πρώτου ημιχρόνου, όταν κράτησε τους Βάσκους στους 25 πόντους και ο επιθετικός πλουραλισμός στην επίθεση στην επανάληψη, αποτέλεσαν τα «κλειδιά» της επιτυχίας των Ιταλών, οι οποίοι υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους στην έκτη διαδοχική ήττα τους και 17η σε 24 αγώνες (16η θέση).

Κορυφαίοι για την Αρμάνι οι Ντέβον Χολ (15π., 4/5τρ.), Σέρχιο Ροντρίγκεθ (14π., 4/6τρ.), Νικολο Μέλι (13π., 11ρ.) και Τρόι Ντάνιελ (13π.), ενώ από τους Βάσκους προσπάθησε ο Μάθιου Κοστέλο με 23 πόντους.

Η ουραγός Ζαλγκίρις έριξε τη… βόμβα της αγωνιστικής, σημειώνοντας μία απίστευτη εκτός έδρας νίκη επί της Μονακό με 83-82, χάρις σε ένα φανταστικό τελευταίο πεντάλεπτο, που την οδήγησε στη μεγάλη ανατροπή. Το πείσμα της λιθουανικής ομάδας, της έδωσε τη δυνατότητα να «επιστρέψει» απ’ το -10 του ημιχρόνου και την κράτησε «ζωντανή» μέχρι το φινάλε στο «Salle Gaston Medecin» του Μονακό, δίνοντας τέλος στις 9 σερί ήττες της. Στο 4-19 πλέον η Ζαλγκίρις, την ώρα που η Μονακό γνώρισε την ήττα μετά από δύο σερί νίκες (κι 6 στα τελευταία 7 ματς) κι «έπεσε» στο 12-13.

Ο Γκιφάι με 15 πόντους (2/2 τρίπ.) έκανε τη… διαφορά για τη λιθουανική ομάδα, έχοντας τρομερή βοήθεια απ’ τους Λοβέρν (13π.) και Μιλάκνις (14π.). Οι Μπέικον και Τζέιμς «έγραψαν» από 18 πόντους για τη Μονακό, όμως ο τελευταίος ήταν κι ο… μοιραίος παίκτης για την ομάδα του.