Τρίτη, 23 Απρ.

Βαθμολογία Euroleague: Μικρή άνοδος για τον Ολυμπιακό, «χαμός» για την οκτάδα

ΦΩΤΟ Intime

Η 29η αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να ανεβαίνει στην 12η θέση της βαθμολογίας, αλλά να έχει απλά μαθηματικές ελπίδες για την 8η θέση που οδηγεί στα Play Offs και για την οποία «σκοτώνονται» Ζενίτ, Μπασκόνια, Ζαλγκίρις, αλλά κι η Βαλένθια που «έμπλεξε» και τη Φενέρμπαχτσε, την ώρα που η Εφές Αναντολού αγγίζει το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Ολυμπιακός με έναν φοβερό Βασίλη Σπανούλη, πήρε τη δεύτερη σερί νίκη του και έπληξε της ελπίδες της Ζενίτ για συμμετοχή στα Play Offs, με τους Ρώσους ωστόσο να παραμένουν στην 8η -και τελευταία προνομιούχο- θέση. Η αυλαία του προγράμματος της βραδιάς πάντως ξεκίνησε με την Εφές Αναντολού να παίρνει… σβάρνα τη Ζαλγκίρις Κάουνας και με την 7η σερί νίκη της να «σκαρφαλώνει» στην 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Οι Λιθουανοί στον αντίποδα έμειναν στο 15-14 και την 9η θέση, ισοβαθμώντας με την Μπασκόνια που την ίδια ώρα επικρατούσε της Μπάγερν Μονάχου και την «γκρέμιζε» από την 4άδα.

Euroleague: «Υπερηχητική» η Εφές – Νίκη ελπίδας για την Μπασκόνια (videos)

Τέλος στο ματς που έκλεισε τη βραδιά, «ζωντανό» το όνειρο των Play Offs κράτησε η Βαλένθια, η οποία ισοβαθμεί κι αυτή πλέον με Μπασκόνια και Ζαλγκίρις στην 9η θέση με ρεκόρ 15-14, απέχοντας μία νίκη από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και την οκτάδα της Euroleague. Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν με 66-52 της Φενερμπαχτσέ στη «La Fonteta» , υποχρεώνοντας την τουρκική ομάδα στη 12η ήττα της και δεν της επέτρψαν να πλησιάσει την τετράδα.

Η άμυνα σε πρώτη και τέταρτη περίοδο, όταν περιόρισε τη Φενέρ σε 8 και 13 πόντους, αντίστοιχα, έκανε τη διαφορά για τη Βαλένθια, η οποία εξασφάλισε γρήγορα μία διαφορά και με εξαίρεση την τρίτη περίοδο δεν αισθάνθηκε την… ανάσα των φιλοξενούμενων. Κορυφαίος των νικητών ο Σαμ Βαν Ρόσομ με 17 πόντους, ενώ από τη Φενέρ, που μέτρησε μόλις 3/23 τρίποντα, ξεχώρισε ο Γιαν Βέσελι με 15 πόντους.