Βαθμολογία Euroleague: Παναθηναϊκός και Μάικ Τζέιμς έφεραν τον Ολυμπιακό ισόβαθμο στη 2η θέση

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης και η Μονακό του τρομερού Μάικ Τζέιμς “άλωσε” την Αρμάνι Μιλάνο, προς τέρψιν του Ολυμπιακού, ο οποίος “έπιασε” αμφότερες στην κατάταξη της Euroleague.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα “αυτοκτόνησε” κόντρα στους Μονεγάσκους, αφού με ένα τραγικό τρίτο δεκάλεπτο, έχασε το προβάδισμα του ημιχρόνου και επέτρεψε στη γαλλική ομάδα να φύγει με το διπλό από την έδρα της. Καθοριστικός ήταν ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού στο ματς, καθώς κόντρα στην επίσης παλιά του ομάδα, είχε 18 πόντους και 7 ασίστ, οδηγώντας τη στη νίκη.

Το γεγονός πανηγυρίστηκε όμως και στον Πειραιά, αφού οι “ερυθρόλευκοι” έχουν ρεκόρ 19-8 στη διοργάνωση, το οποίο είναι ίδιο πια με αυτό της Ρεάλ Μαδρίτης και της Αρμάνι Μιλάνο, με αποτέλεσμα μία νίκη επί της Μπαρτσελόνα την τελευταία αγωνιστική, να τους εξασφαλίζει την τρίτη θέση, με ελπίδες και για τη δεύτερη θέση στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της σεζόν.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός έκανε μόλις την 8η νίκη του στη σεζόν επί των Μαδριλένων, αλλά φαίνεται τουλάχιστον ότι θα… γλιτώσει την τελευταία θέση της κατάταξης στη Euroleague.