Κυριακή, 5 Μαΐ

Eurobasket: Καλύτερα τώρα, παρά μετά – Πρώτη ήττα για την Εθνική (VIDEOS)

Η Εθνική ομάδα πλήρωσε τα πολλά λάθη και την απουσία του Σπανούλη γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στα γήπεδα της Σλοβενίας με 72-81 από την Ιταλία. Χάθηκε η πρωτιά του ομίλου για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που θα παίξει την Δευτέρα (15:30) την δεύτερη θέση με τους Φινλανδούς.

Το LIVE του αγώνα

Από την αρχή φάνηκε πως η Εθνική ομάδα είχε πιο δύσκολη δουλειά από τα προηγούμενα εμπόδια που συνάντησε μέχρι τώρα στην διοργάνωση. Παρόλαυατα οι διεθνείς έβρισκαν τις λύσεις πότε από τον Μπουρούσης, πότε από τον Περπέρογλου και πότε από τον Παπανικολάου με αποτέλεσμα να έχει σταθερά ισχνό προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ήταν καταστροφικό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα καθώς η Ιταλία κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη των Ελλήνων παικτών και να ανοίξουν την άμυνα της ομάδας. Σε αυτό το διάστημα το επιμέρους σκορ ήταν 18-27 με την Εθνική να κάνει το χειρότερο της δεκάλεπτο στο τουρνουά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική προσπάθησε να αντιδράσει και με τον Ζήση να τα κάνει όλα μόνος του κατάφερε να ισοφαρίσει (70-70) 4 λεπτά πριν το τέλος. Παρά την καλή άμυνα σε εκείνο διάστημα του αγώνα, δεν έλειψαν τα λάθη στην επίθεση με την ελληνική ομάδα να χάνει 5 συνεχόμενες ευκαιρίες. Τελικά τα σουτ των Μπελινέλει και Τζεντίλε έκριναν το ματς και έδωσαν στην Ιταλία την 1η θέση του 4ου ομίλου στο Ευρωμπάσκετ.

Η Ελλάδα πλέον θα διεκδικήσει την 2η θέση του ομίλου κόντρα στην Φινλανδία, την Δευτέρα (15:30).

Να σημειωθεί πως η Ελλάδα πήρε 9 περισσότερα ριμπάουντ (33-24), αλλά είχε και 9 περισσότερα λάθη (14-5) νούμερο απαγορευτικό αν θες κερδίσεις τέτοια παιχνίδια.